Jarní vertikutace začíná

15.03.2024

Jaro se nezadržitelně blíží a v tomto článku se dočtete několik postupů, jak naložit s trávníkem na přelomu března a dubna.


V případě, že na vašem trávníku ve vyšších polohách ještě leží vrstva sněhu, ponechte trávník v klidu – ani jej nezatěžujte chozením. Předejdete tím napadení trávníku houbovými chorobami – plísní sněžnou a vyzimování trávních jedinců. Respektuje prosím, že vertikutace se provádí na začátku vegetačního období trávníku a to je rozdílné v závislosti na klimatickém pásmu (většinou je to po prvních dvou sečeních). V případě napadení sněžnou plísní (bílá pavučinka na povrchu travního porostu) můžete být klidní, vše se spraví po jarní vertikutaci.
 

Kdy začít jarní údržbu trávníku?


Po jarním oteplení – většinou na přelomu měsíce března a dubna - je čas na vertikutaci a přihnojení trávníku. Po zimě na Vašem trávníku zůstanou odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech, které utvořily ve vašem trávníku nepropustnou vrstvu tzv. travní plsť, která brání pronikání vody a výměně plynů. Díky tomu je Váš trávník náchylnější k chorobám a dochází také ke zkracování kořenového systému trávníku. V suchých obdobích pak trávník rychle usychá, protože kořeny nedosáhnou na vláhu v hlubších horizontech půdy.
 

Pomocí vertikutace se odstraní travní plsť a zamechování hromadící se v travním drnu.


Vertikutaci provádíme většinou po druhém sečení, kdy už tráva začíná růst. V místech, která jsou slunci skryta a kde se po zimě vyskytuje větší množství mechu doporučujeme po prvním sečení (přibližně týden před vertikutací) použít přípravky na hubení mechu např. mechostop.
 

Jak správně vertikutovat


Při vertikutaci dochází k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se tak omlazuje. Nejvhodnější pro vertikutaci je suchý trávník asi 2 dny po posledním dešti. Vertikutaci provádějte pás po pásu v podélném směru (Křížovou vertikutaci provádíme u trávníků s vyšší hustotou trávy). Doporučená hloubka vertikutace je 2 až 3 mm, kdy se vertikutační nože půdy jen lehce dotýkají. (v koši by se nemělo objevovat větší množství hlíny). Nepříliš hluboká vertikutace prováděná dvakrát ročně je nejoptimálnějším způsobem, jak se zbavit nepříjemných důsledků travní plsti.
 

Vertikutace = správná péče o trávník

Po vertikutaci doporučujeme doset travní semeno a oživit tím travní porost, popřípadě zapískovat. Větší holé plochy, vzniklé odstraněním plevelů, je nutno doset vhodnou travní směsí. Vertikutací se zároveň lehce provzdušní povrch půdy, který pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch. Po vertikutaci také nezapomeňte zajistit dostatečný přísun živin a vláhy.
 

vzhled po správné údržbě trávníku 

Jaro se nezadržitelně blíží a v tomto článku se dočtete několik postupů, jak naložit s trávníkem na přelomu března a dubna.